Skvělý tým v zádech

Kino se stalo srdcem nymburské kultury – kromě filmů můžou místní navštívit besedy s herci, koncerty, oblíbenou akci PechaKucha Night nebo přijít třeba na stand-up. Jak se taková věc podaří, na to jsme se zeptali Zuzany Dřízhalové, zástupkyně vedoucího kina Sokol v Nymburce.

Pestrá krajina se lépe vyrovná s prudkými dešti i obdobím sucha. I při tvorbě programu kina na malém městě se podle mne vyplatí zkoušet nové věci a nabídnout něco pro každého. Souhlasíte?

Zůstaneme-li u srovnání s přírodou, pestrý ekosystém je zároveň i vyvážený – to znamená, že funguje. Při sestavování programu musíme přemýšlet podobně: nemá cenu zařazovat pořady, na které nikdo nechodí nebo jsou dlouhodobě ztrátové, jen abychom naplnili vizi širokožánrového kina. Na druhou stranu nejsme soukromý subjekt, fungujeme jako příspěvková organizace, a tak je naším úkolem přinášet pestrou škálu filmů nebo jiných pořadů, zvlášť pokud to nikdo jiný neudělá. Ani my ovšem nejsme zbaveni ekonomické odpovědnosti za provoz a sestavování programu kina je vlastně neustálé hledání oné vyváženosti. A pestrost programu je důležitou ingrediencí.

U jakého typu akcí váháte, zda už nejsou přece jen příliš odvážnou volbou?

Svým způsobem je odvaha zařadit i některé nové české filmy – jejich kvalita a zejména divácký ohlas se někdy špatně odhadují. U nemainstreamových akcí pochopitelně riskujeme ještě víc. Jednou jsme promítali dokument o jazzovém trumpetistovi Milesu Davisovi – byli jsme, myslím, jedno z pěti kin v České republice, která ho uvedla – a do kina se sjela s trochou nadsázky celá česká jazzová muzikantská špička. Na nedávný koncert místní heavymetalové kapely zase přijeli její fanoušci ze zahraničí. Podobné zážitky sice nemusí nutně naplnit kasu, ale dělají práci zajímavou a přinášejí chuť pustit se do další.

Co vám přináší inspiraci?

Jednoznačně skvělý tým kina. Můžete mít nablýskaný program, ale k čemu vám to je, když se na vás pokladní mračí nebo je neochotný někdo další z personálu v kině. S výborně šlapajícím týmem se inspirace hledá velmi snadno. A když cítíte podporu ostatních za zády, tak se i snáze vyjednává a hledají se možnosti pro další rozvoj i s partnery mimo kino.